Kit Includes
(1) Ultimate Tent Frame- (1) 2 Location, Imprinted Canopy
- (1) Soft Carry Case w/ Wheels
- (1) Tent Stake Kit
The strongest,most durable tent in the Showstopper Event Tent line comes with a 10 year hardware warenty! The long-lasting frame is made from hexagon shaped extruded aluminum legs for unmatched strength.The canopy pole is made from the same aluminum for added durability.
| Graphic Area | Valance Graphic Size : 60 in (W) x 8 in (H) , Peak Graphic Size : 44 in (W) x 24 in (H) |
| Kit Includes | (1) Ultimate Tent Frame |
| Weight | 75.75 lbs |
| Product Weight | 65.75 lbs |
| Ship Height | 14 in |
| Ship Length | 68 in |
| Ship Width | 14 in |
| Number of Imprint Colors | |
| Artwork Required | Yes |
| Imprint Locations | |
| Product Size | Min. Height : 118 in (W) x 123 in (H) x 118 in (D) |
| Setup Charge | 30 |
| Material Color | |
| Imprint Color | |
| Warranty |
Never miss any updates on our products. Never spam, We promise!