Casual, functional and versatile-this is a popular seating solution. The chairs are made in the USA from Appalachian Beech Hardwoods, offering strength and durability. The chairs are equipped with heavy-duty canvas that is spot clean only and hold up to 225 lbs.
| Graphic Area | 13"W x 4.5"H |
| Kit Includes | (1) Director Chair Frame |
| Weight | 33:lbs |
| Product Weight | 13:lbs |
| Ship Height | 19 in |
| Ship Length | 8 in |
| Ship Width | 30 in |
| Number of Imprint Colors | 1 |
| Artwork Required | yes |
| Imprint Locations | |
| Product Size | 23"W x 18"D x 34.25"H (seat height 18") |
| Setup Charge | 20 |
| Material Color | |
| Imprint Color | |
| Warranty | Warranty Type:1 Year Product Warranty |
Never miss any updates on our products. Never spam, We promise!