Stretch fabric fits smoothly over the freestanding frame creating an upscale display. Portable and lightweight tubular frame weighs 75% less than a standard pop-up and is compact when disassembled. Graphics are dye sublimated on two-way stretch fabric to create a seamless look. Floor display kits are available.
| Graphic Area | (Bleed Area) 97.5"W x 60.75"H |
| Kit Includes | Frame Graphic, |
| Weight | 14.5 lbs |
| Product Weight | 13 lbs |
| Ship Height | 8 in |
| Ship Length | 12 in |
| Ship Width | 32 in |
| Number of Imprint Colors | 0 |
| Artwork Required | Yes |
| Imprint Locations | |
| Product Size | 84"W x 18"D x 61"H ( Product Footprint ) |
| Setup Charge | 30 |
| Material Color | |
| Imprint Color | |
| Warranty |
Never miss any updates on our products. Never spam, We promise!