The frame is constructed of stron, anodized aluminum and now comes with a 5 year warranty! The hexagon shaped legs feature ABS glass-filled nylon joints providing increased strength for long-term use. The easy-to-use crank-up canopy ensures a professional fit every time.
| Graphic Area | Peak imprint : 44 in (W) x 24 in (H) |
| Kit Includes | (1) Premium Tent Frame |
| Weight | 60 lbs |
| Product Weight | 50.5 lbs |
| Ship Height | 14 |
| Ship Length | 68 |
| Ship Width | 14 |
| Number of Imprint Colors | |
| Artwork Required | No |
| Imprint Locations | |
| Product Size | 120 in (W) x 137 in (H) x 120 in (D) |
| Setup Charge | |
| Material Color | |
| Imprint Color | |
| Warranty |
Never miss any updates on our products. Never spam, We promise!