Kit Includes
- (1) Double-Sided Banner
- (1) Hardware w/soft case
- (1) Round Water Ballast
- (1) Scissor Base
Announce your location with brightly colored banners that flutter in the breeze. Available in three sizes and three styles!Attract more attention with movementKits available with either a spike base for outdoor use, or a scissor base with weighted water ballast for indoor/outdoor useAvailable 1-sided with reverse image on other side, or 2-sided with image correct on both sides
| Graphic Area | Graphic Size w/Bleed : 31 in (W) x 94.25 in (H), Viewable Area : 29 in (W) x 92.25 in (H) |
| Kit Includes | (1) Double-Sided Banner |
| Weight | 30:lbs |
| Product Weight | 14:lbs |
| Ship Height | 9 in |
| Ship Length | 9 in |
| Ship Width | 61 in |
| Number of Imprint Colors | |
| Artwork Required | Yes |
| Imprint Locations | |
| Product Size | 43 in (W) x 119 in (H) x 23 in (D) |
| Setup Charge | 20 |
| Material Color | |
| Imprint Color | |
| Warranty | Warranty Type:[1 Year Warranty on Sail Sign Base, Water Ballast & Soft Case] |
Never miss any updates on our products. Never spam, We promise!